Nawigacja

Nawigacja

    • MIKOŁAJKI 2019

      6 grudnia 2019r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbyły się Mikołajki. Cała społeczność naszej szkoły oraz rodzice z trójek klasowych zebrali się na apelowej sali, oczekując przybycia św. Mikołaja. Dyrektor szkoły powitał zebranych i życzył wymarzonych prezentów. Następnie uczniowie z poszczególnych klas wystąpili przed publicznością, prezentując przygotowane piosenki i wierszyki. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami, po czym pospieszył do innych dzieci. Uczniowie z wychowawcami oraz rodzicami przeszli do swoich klas, aby nacieszyć się podarkami. 

    • CERTYFIKAT „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”

      29 listopada 2019 roku, w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, miała miejsce uroczysta Gala podsumowująca konkursy i działania szkół ubiegających się o Certyfikaty przyznane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty:

      a) „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” (IX edycja)
      b) „Szkoła Przyjazna Środowisku” (XIV edycja)
      c) „Szkoła Wierna Dziedzictwu” (III edycja).

      Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Uzyskuje ona prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.                                                               

      Oceny działań dokonuje Kapituła Konkursu powołana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, w skład której wchodzą przedstawiciele następujących instytucji:

      • Kuratorium Oświaty w Olsztynie,
      • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
      • Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie,
      • Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie,
      • Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie.

      Certyfikat wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, angażuje społeczność szkolną i lokalną, przyczynia się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnosząc atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki. W roku szkolnym 2019/2020 tytułem „Szkoła Wierna Dziedzictwu” nagrodzone  zostały 34 szkoły i placówki z województwa warmińsko-mazurskiego.

                  Nasza szkoła w tym roku również rozpoczęła starania o przyznanie jej Certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Głównym celem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości oraz  poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a także kształtowania postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej. Koordynatorem projektu była Pani Dorota Zalewska, a nad całością czuwał dyrektor szkoły Pan Piotr Kościński, którzy otrzymali zaproszenie od Kuratora Oświaty w Olsztynie Pana Krzysztofa Marka Nowackiego i 29 listopada 2019 roku odebrali przyznany Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

      Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wyróżnieni wśród szkół i placówek oświatowych, ponieważ do dorobku tego przedsięwzięcia przyczyniła się cała społeczność szkolna: dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice.

    • Andrzejki 2019

      29 listopada 2019r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki połączone z Dniem Profilaktyki. O godzinie 11.55 uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami zabrali się do wykonania plakatów, których tematem były sposoby prawidłowego odżywiania, a klasy V-VIII wykonały plakaty dotyczące zjawisk agresji, przemocy, profilaktyki uzależnień. Środki finansowe na zorganizowanie szkolnego dnia profilaktyki pochodziły z Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku, za które serdecznie dziękujemy. Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami.  Także uczniowie z naszej szkoły podtrzymując tradycje, uroczyście obchodzili andrzejkowy dzień czarów i zabaw. Tego dnia nie mogło zabraknąć wróżb, połączonych z zabawą i tańcem. Największą atrakcją było oczywiście stawianie butów, lanie wosku i odczytywanie znaczenia z powstałych figur. Uczniowie z humorem przyjęli czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby. Na zmęczonych uczniów czekała słodka niespodzianka. Uczniowie otrzymali słodką bułkę „drożdżówkę” oraz odżywczy sok. Następnie od godziny 16.30 do godziny 19.30 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas V-VIII, którą zorganizował Samorząd Szkolny wraz z opiekunem. Podczas dyskoteki opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, rodzice oraz pracownicy obsługi szkoły. Nad całością czuwał dyrektor szkoły. Uczniowie wspaniale się bawili i nie spostrzegli, że czas już było wracać do domu. Za wszystko serdecznie dziękujemy. 

    • Pomagamy psiakom i kociakom.

      Pomagamy psiakom i kociakom.

      Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomagamy psiakom i kociakom”. Jak zawsze zbieraliśmy karmę dla bezdomnych psów i kotów, które przebywają tymczasowo pod opieką Przytuliska Psia Przystań w Lidzbarku. Uczniowie dodatkowo przynoszą obroże, miski, koce i inne rzeczy, które mogą pomóc przetrwać bezpańskim czworonogom. Wszystkie dary zostały przekazane wolontariuszom w Przytulisku przez koordynatora wolontariatu Barbarę Klimowską-Lewnadowską oraz dwie uczennice,  Nikolę Rolkę oraz Ewę Grześ. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu przyczynimy się po poprawy życia bezdomnych zwierząt w naszej okolicy.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

      W tym dniu czekało na dzieci szereg atrakcji. Wolontariusze pod kierunkiem pani Barbary Klimowskiej-Lewandowskiej przygotowali przedstawienie, które miało na celu przybliżenie najmłodszym ich praw. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali odpowiednie stroje, transparenty i rekwizyty, które uczyniły to przedstawienie jeszcze ciekawszym.  Całości dopełniły występy chóru szkolnego pod kierunkiem pani Danuty Kordalskiej, który wystąpił z repertuarem o tematyce dziecięcej. Mogliśmy także wysłuchać piosenki w wykonaniu Zuzanny Pater, zwyciężczyni Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej w Lidzbarku. Na koniec występów artystycznych bajkowy król Maciuś rozdał  małym artystom kolorowe baloniki przekazane przez Prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego "Przyszłość" panią Dorotę Zalewską. Po części artystycznej przyszedł czas na ogłoszenie wyników w konkursie plastycznym „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”. Dyplomy wręczył pan Dyrektor Piotr Kościński, a nagrody zwycięzcom przekazała pani Barbara Klimowska-Lewandowska.

      Laureaci konkursu w klasach O-III to:

      Laureaci  Klasy 0 –III

      I miejsce – Amelia Rostkowska

      II miejsca – Vincent Marchlewicz

      III miejsce – Alicja Karda

      Pozostali uczestnicy : Granica Martyna , Kuczyńska Wiktoria

      Klasy V-VI   Laureaci:

      I miejsce – Cybulska Iga

      II miejsce – Oliwia Orłowska

      III miejsce – Hubert Rostkowski

      Wyróżnienie :Małgorzata Czuba

      Pozostali uczestnicy:

      1.      Karolina Karda,

      2.      Napiórkowska Marlena,

      3.      Lange Weronika,

      4.      Izabela Wiśniewska

      5.      Natalia Kozłowska

      6.      Kalwa Milena

      7.      Karda Róża

      8.      Maja Napiwodzka

      9.      Ebernikel Zofia

      10.  Rolka Nikola

      11.  Kościńska Dominika

      12.  Łoziński Miłosz

      13.  Nigowska Zuzanna

      14.  Rosa Magdalena

       

    • Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Płośnicy

      21 listopada 2019 roku w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Płośnicy odbył się II Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI, Karda Karolina, Lange Weronika, Czuba Małgorzata, Nigowska Zuzanna, a także Pater Zuzanna z klasy VII. Dziewczęta zaprezentowały wybrane przez siebie utwory w języku angielskim. Niezwykle przyjazna atmosfera podczas Festiwalu sprawiła, że wszystkie uczestniczki wraz z opiekunkami Panią Barbarą Klimowską-Lewandowską oraz panią Danutą Kordalską bawiły się doskonale. Impreza trwała bardzo długo, ale warto było czekać na wyniki i rozdanie nagród. Zuzanna Pater zdobyła II miejsce w kategorii klas VII-VIII i tym samym powtórzyła sukces z poprzedniego roku. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • "SZKOŁA DO HYMNU"

    • IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ

    • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      W poniedziałek 25 listopada, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu.
      Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom. Były tańce z maskotkami, nauka piosenki „Jadą, jadą misie” do której melodię przygrywała na gitarze uczennica klasy VII Zuzanna Pater, której serdecznie dziękujemy. Dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne. Ciekawą atrakcją była foto budka misiowa w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdemu dziecku medalu Przyjaciel Pluszowego Misia oraz dyplomu. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, wywołał u dzieci wiele radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.

    • PRZEDSTAWIENIE PATRIOTYCZNE W KOŚCIELE PARAFIALNYM

    • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      8 listopada 2019 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się apel z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Bogdan Kołodziejczyk oraz prezes zarządu powiatowego PSL pan Paweł Mostowicz. Podczas uroczystości był obecny również ksiądz Waldemar Radacz.
      Zaproszeni goście, nauczyciele oraz pracownicy obsługi zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. O godz. 11:11 cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewała hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, a po nim hymn szkoły.
      Następnie dyrektor szkoły powitał zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów naszej szkoły, po czym wygłosił uroczyste przemówienie. Po przemówieniu odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI oraz uczennicę klasy I pod kierunkiem pani Doroty Zalewskiej i pani Magdaleny Nawrockiej. Dzięki przedstawieniu wszyscy obecni mogli przenieść się
      w lata 1772 – 1918 i bliżej poznać historię polskiej niepodległości. Kolejną częścią programu artystycznego był występ chóru szkolnego przygotowany pod kierunkiem pani Danuty Kordalskiej. Dzieci wykonały pieśni patriotyczne, które znakomicie oddały charakter obchodzonego święta.
       Na zakończenie uroczystości pan dyrektor i pani prezes Stowarzyszenia Społeczno – Oświatowego „Przyszłość” wręczyli panu Pawłowi Mostowiczowi oraz na jego ręce złożyli panu Marcinowi Sarnowskiemu – delegatowi Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie statuetki, za zasponsorowanie szkole telewizora, który przekazali na obchodach Święta Żurawiny w Jeleniu.
      Uroczystość była doskonałą okazją do przybliżenia historii niepodległości. W tym roku przypada
      101 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cała społeczność szkolna, jak i zaproszeni goście byli zaszczyceni, że mogą tak uroczyście obchodzić ten dzień. Wszyscy z zaciekawieniem i skupieniem uczestniczyli w tym święcie. Na twarzach obecnych nie brakowało zachwytu i łez wzruszenia.

    • "SZKOŁA DO HYMNU"

      "SZKOŁA DO HYMNU"

      8 listopada o godz. 11:11 nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu" i wspólnie odśpiewa hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".

    • HOŁD POLEGŁYM

      29 października 2019r. uczniowie z koła regionalno-historycznego naszej szkoły pod opieką Pani Doroty Zalewskiej przybyli do Jelenia, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli w walce podczas festynu strażackiego odbywającego się w miejscowej remizie. Jesienią 1946r. w Jeleniu miała miejsce jedna z większych na tym terenie potyczek między siłami Urzędu Bezpieczeństwa, a oddziałami ruchu oporu Armii Krajowej. W celu upamiętnienia tego wydarzenia ufundowano tablicę pamiątkową na murze remizy strażackiej. Nasi uczniowie oddali hołd poległym w tym miejscu i zapalili przyniesione znicze.

    • "Pamiętamy o tych, którzy odeszli"

      "Pamiętamy o tych, którzy odeszli"

      Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką pani Wiesławy Tamiły i pani Barbary Klimowskiej-Lewandowskiej, zebrali się w czwartek 14 października, aby posprzątać cmentarz w Wąpiersku. Piękna jesienna pogoda sprzyjała naszej akcji. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali swoje obowiązki. Grabili opadłe liście, porządkowali zaniedbane groby, zapalali znicze.Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc przy utrzymywaniu porządku na cmentarzu, ale przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów oraz podtrzymywanie tradycji odwiedzania grobów i pamiętania tych, którzy odeszli.

    • "OD POWSTANIA LISTOPADOWEGO DO ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI"

    • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      "Służymy jak możemy Ojczyźnie,

      Edukacja dać nam może radę i siłę"

      (Grzegorz Piramowicz)

      W dniu 11 października 2019r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Sala była udekorowana stosownie do tego święta, a wokół widać było pełno uczniów w galowych strojach. Akademia rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora Piotra Kościńskiego, który przedstawił historię tego Święta, a także mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował wszystkim pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie oraz zaprosił wszystkich zebranych , a także przybyłego na tę uroczystość ks. Bogdana Kołodziejczyka, na występy uczniów. Część artystyczną przygotowali i odegrali uczniowie kl. VIII pod kierownictwem pani Marii Gutowskiej i Barbary Lewandowskiej, która wykonała piękną oprawę plastyczną. Wśród śmiesznych scenek, poważnych wierszy zabrzmiały też spokojne piosenki dla nauczycieli w wykonaniu Zuzanny Pater z kl. VII. Całość uświetniły występy uczennic kl. VI, ze szkolnego chóru pod opieką pani Danuty Kordalskiej. Po części artystycznej pan Dyrektor wręczył pani Magdalenie Nawrockiej akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Na koniec apelu ze strony Pana Dyrektora i Pani Prezes Stowarzyszenia "Społeczno-Oświatowego "Przyszłość" - pani Doroty Zalewskiej popłynęło wiele ciepłych słów i życzeń w stronę naszych nauczycieli i Ks. Proboszcza. Pan Dyrektor podziękował za tak miłą atmosferę, wzorowe przygotowanie części artystycznej i pięknego wystroju sali. Życzył miłego świętowania nauczycielom, a uczniom bezpiecznego, efektywnego spędzania przedłużonego weekendu. Podczas uroczystej gali w restauracji Babie Lato na którą zostali zaproszeni nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły dyrektor szkoły wręczył nagrodę Pani Magdalenie Nawrockiej - nauczycielowi naszej szkoły oraz Pani Bożenie Rybce i Panu Sławomirowi Zakrzewskiemu pracownikom obsługi szkoły.

    • "Kto czyta książki, żyje podwójnie." Umberto Eco

      Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Szkolne Koło Wolontariatu wznawia swoją działalność. Jedną z pierwszych akcji, które zostały zaplanowane na ten rok szkolny jest akcja "Czytamy najmłodszym". Czytanie odgrywa istotną rolę w życiu człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, rozwija myślenie. Chcąc rozbudzić w najmłodszych kolegach i koleżankach miłość do czytania książek, wolontariusze z klas V-VIII czytają fragmenty bajek uczniom z klasy I. Czytanie dzieciom to najlepsza inwestycja w ich przyszłość, a dodatkowym atutem akcji jest możliwość zawiązania nowych przyjaźni pomiędzy uczniami naszej szkoły.

    • Nowele polskie lekturą na Narodowym Czytaniu w 2019r.

      Uczniowie NSP w Wąpiersku zachęceni przez pana dyrektora Piotra Kościńskiego wzięli udział wraz ze swymi wychowawcami w akcji czytanie polskich nowel. W pierwszych dniach września spotykali się w bibliotece szkolnej, by posłuchać wzorowego czytania polskich utworów. Wzorem lat poprzednich w tym roku wychowawcy: Wiesława Tamiła, Dorota Zalewska, Danuta Kordalska, Beata Kościńska, Magdalena Nawrocka, Maria Gutowska, Barbara Lewandowska prezentowały swoim wychowankom fragmenty nowel H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego, M. Konopnickiej, B. Prusa, E. Orzeszkowej, B. Szulca. Wybrano je, jak zaznaczył pan prezydent Andrzej Duda, bo uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam być obojętnym na krzywdę innych oraz nie zapomnieć o naszej historii. To super akcja! Weźmiemy w niej udział w następnych latach!

    • ŚWIĘTO ŻURAWINY W JELENIU

      ŚWIĘTO ŻURAWINY W JELENIU

      7 wrzenia 2019 roku w Jeleniu odbyła się V edycja Święta Żurawiny. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana na boisku wiejskim i połączona z otwarciem placu zabaw dla dzieci. Sołeckie święto zgromadziło licznie zaproszonych gości z całej gminy i naszego regionu. Podczas tej uroczystości uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Sołtysa  z Jelenia pani Justyny Kardy-Błaszkowskiej przedstawili część artystyczną pod kierunkiem pań: Doroty Zalewskiej i Magdaleny Nawrockiej. Za występy  otrzymaliśmy  gromkie  brawa od publiczności oraz prezenty od organizatorów oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Ogromnym zaskoczeniem była niespodzianka dla Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpierku w postaci telewizora ufundowana przez prezesa Zarządu powiatowego PSL pana Pawła Mostowicza oraz Delegata Warmińsko–Mazurskiej Izby Rolniczej pana Marcina Sarnowskiego. Prezent przekazano na ręce prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” pani Doroty Zalewskiej oraz dyrektora szkoły pana Piotra Kościńskiego. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za przekazany dar. Cała społeczność naszej szkoły jeszcze raz serdecznie dziękuje za przekazane prezenty. 

    • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      Trudno uwierzyć, że tegoroczne wakacje są już tylko wspomnieniem. Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy 2 września 2019 r. od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Wąpiersku. Mszę świętą w intencji całej społeczności szkolnej odprawił ks. proboszcz Bogdan Kołodziejczyk. Szkolna uroczystość odbyła się w budynku szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonał  dyrektor szkoły pana Piotr Kościński, witając gości, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów, a w szczególności przedszkolaków i pierwszoklasistów, wkraczających w mury naszej placówki. W wygłoszonym przemówieniu dyrektor nawiązał też do 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, uświadamiając młodym ludziom, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest ważnym elementem naszej historii. Głos zabrała również  prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” pani Dorota Zalewska, która z okazji Nowego Roku Szkolnego złożyła życzenia dyrektorowi, nauczycielom, pracownikom obsługi szkoły, księdzu proboszczowi, uczniom oraz rodzicom. Gratulowała również wysokich wyników osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie pod kierunkiem pani  Doroty Zalewskiej przedstawili część artystyczna. W czasie uroczystości uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Od wychowawcy klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Pierwszaki zaprezentowały się społeczności szkolnej i zostały przywitane gromkimi brawami. Następnie dyrektor szkoły przedstawił wychowawców klas, przydział godzin oraz izb lekcyjnych.  Na zakończenie wszyscy udali się do klas, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Niepubliczna Szkoła Podstawowa
      Wąpiersk 31
      13-230 Lidzbark
    • 236981085

    Galeria zdjęć