1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 3 lutego 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.
W naszej szkole również uczciliśmy święto „Żołnierzy Niezłomnych”. W sali apelowej pojawiła się okazjonalna dekoracja, upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie, powojenne podziemie niepodległościowe. Stworzona została także wystawa w oparciu o materiały opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej.
W tym dniu uczcijmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych” minutą ciszy.
Zapraszamy na część artystyczną, przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Doroty Zalewskiej.
Lech Makowiecki - Ballada o Rotmistrzu Pileckim
Tadek - Żołnierze Wyklęci
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień 22 lutego. Przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Przedszkolaki analizowały literaturę dziecięcą, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, które ułatwiają wzajemne kontakty czyniąc je milszymi i prostszymi, obejrzały prezentację multimedialną, w której pojawiające się przedmioty należało nazwać dopowiedzieć ich nazwę funkcjonującą w gwarze, bądź w innych województwach. Nie wszyscy przecież wiemy, że nasz ziemniak to może być kartofel, pyra czy grula, a rower to koło czy bicykl. Dużo radości sprawiły dzieciom łamańce językowe: ,,Stół z powyłamywanymi nogami” czy ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, odgadywanie obrazkowych rebusów. Poprzez aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu, rozwijały swoją sprawność językową i poszerzały wiedzę o języku polskim.
Koncert „Młodzi Niezłomnym” jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.
Koncert będzie miał oficjalną premierę dziś, 26 lutego. Widowisko będzie można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku oraz w serwisie You Tube. Transmisja rozpocznie o godz. 20:00.
Czytanie jest balsamem dla duszy. Czytając rozwijamy wyobraźnię, poszerzamy wiedzę, wzbogacamy nasze słownictwo, uczymy się tolerancji. Można zagłębiać się w historiach spisanych w komiksach, poezji, książkach biograficznych czy bajkach. Każdy znajdzie coś dla siebie, pokocha coś, co przyniesie mu radość. Podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy IV mieli okazję podzielić się opinią na temat najczęściej czytanych przez nich książek. W trakcie pogadanki przedstawili swoje ulubione tytuły i opowiedzieli kilka zdań o ich bohaterach. Wśród ukochanych lektur znalazły się książki o bardzo zróżnicowanej tematyce, np.: o zwierzętach, religijne , przygodowe, fantasy.
Chcąc zachęcić koleżanki i kolegów do przygody z książką uczniowie klasy IV przesłali kilka pięknych zdjęć. Przyłączcie się do nich!
Barbara Klimowska-Lewndowska
W imieniu Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Działdowie zapraszamy do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” (I kategoria: klasy 0-III, II kategoria: klasy IV-VIII) organizowanym przez Kasę. W roku szkolnym 2017/2018 II miejsce w konkursie zajęła Izabela Wiśniewska, a w ubiegłym roku szkolnym I miejsce zajęła Weronika Lange, której pracę załączamy poniżej. Mamy nadzieję, że zwycięstwo naszych uczennic zmobilizuje Was do wykonania prac.
W załączeniu materiały dotyczące konkursu. https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/Dokumenty/wydarzenia_2021/XIkp_2021/XIkp_regulamin_2021.pdf
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Szczególnie chcemy podkreślić potencjał Internetu, który wykorzystywany jest zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. W klasach IV – VIII na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci oraz zasad bezpiecznego zachowania. Uczniowie poszczególnych klas wykonali plakaty i prezentacje związane z tym szczególnym dniem. Dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały bajkę pt. "Wilk i siedem koźlątek", dzięki której dowiedziały się, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Następnie wysłuchały piosenkę związaną z tym dniem - "Necio - Fajnie w Internecie". Następnego dnia razem z wychowawcą wykonały plakat. Cała społeczność szkolna z zaangażowaniem brała udział w tej inicjatywie. Nasze działania przyczyniły się do bezpiecznego, odpowiedzialnego i kulturalnego korzystania z sieci jej użytkowników, zarówno tych małych, jak i większych.
W 211 rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina przedstawiamy jego życiorys, z którym możecie się zapoznać w poniższej prezentacji. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły naszkicowali przepiękne portrety.
https://cloud1i.edupage.org/cloud/Fryderyk_Franciszek_Chopin.pptx?
Już za kilka dni, dokładnie 17 lutego swoje święto obchodzą nasi mali milusińscy. Koty, bo o nich mowa, od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Na świecie jest ich około stu ras. Jednak najbardziej popularnym kotkiem jest nasz ukochany dachowiec 😊 Koty to indywidualiści, chadzają swoimi ścieżkami. Mają niepowtarzalny charakter i osobowość. Często są bardzo związane z człowiekiem, a obdarzone miłością i zaufaniem odwzajemnią się tym samym. Z okazji tego wyjątkowego dnia miłośnicy kotów z naszej szkoły nadesłali piękne zdjęcia swoich ukochanych zwierząt.
Barbara Klimowska-Lewandowska
Wszystkiego dobrego w DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO, dużo radości, dużo czułości, a przede wszystkim morza miłości. Specjalnie dla Was Zuzia Pater z piosenką Adele - Lovesong.
WALENTYNKI
W dniach od 8 do 12 lutego 2021 roku Samorząd Uczniowski uruchamia pocztę walentynkową. Chętnych uczniów z klas IV-VIII prosimy o dostarczenie (za pośrednictwem rodziców) kartek walentynkowych do skrzynki, która znajduje się w sali komputerowej w naszej szkole. Po zakończonej akcji pocztę walentynkową przekażemy do wychowawców klas IV - VIII, którzy na godzinie wychowawczej online udostępnią ją uczniom. Uczniów klas "O", I i II prosimy o wrzucanie kartek walentynkowych do skrzynek przygotowanych przez wychowawców w swoich salach lekcyjnych. Walentynki dla uczniów klas młodszych odbędą się 15 lutego 2021 roku na drugiej godzinie lekcyjnej.
Serdecznie zapraszamy i życzymy miłej zabawy!!!
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem
WSPOMNIENIA Z WALENTYNEK
Tradycyjnie, już od kilku lat, uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcjach dotyczących pomocy zwierzętom w okresie zimowym. Z tej okazji, uczniowie z klasy I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego dokarmiają ptaki. Wiedzą, że zima to trudny czas dla nich, dlatego dbają, aby ptasia stołówka nie była pusta. Systematycznie uzupełniają zapasy w karmnikach szkolnych, jak również w karmnikach, które znajdują się obok ich domów. Skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za pomoc.
Zima to trudny okres dla zwierząt. Mróz i śnieg znacznie ogranicza dostęp do pożywienia. Zwierzęta nie są jednak obojętne ludziom. Zawsze mogą liczyć na troskę i wsparcie. Ptaki ,takie jak sikorki, wróble, gile, trznadle czy grubodzioby, towarzyszą nam zimą przylatując do karmników pełnych smakołyków. Dokarmiając ptaki pamiętajmy jednak o kilku zasadach:
- zawieśmy karmnik w zacisznym miejscu,
- karmnik powinien mieć dach chroniący przed śniegiem i deszczem,
- namoczone ziarna szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,
- słoninka nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie,
- nie wrzucajmy do karmnika suszonych owoców, są niebezpieczne dla ptaków, ponieważ pęcznieją w ich brzuchach,
- możemy dokarmiać ptaki owocami, mieszankami ziaren, każdy ptak ma swoje ulubione pożywienie.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz chętni uczniowie z naszej szkoły korzystają z uroków zimy, ale nie zapominają o dokarmianiu ptaków. Przesłali nam piękne zdjęcia swoich karmików.
Barbara Klimowska-Lewandowska
Pędzą wnuki ulicami z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal wystrojeni jak na bal.
18 stycznia 2021 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas: I i II rozpoczynają naukę w szkole (w systemie stacjonarnym) zgodnie z planem lekcji. Uczniowie klas: IV, VI, VII i VIII będą się uczyć w formie zdalnej również z obowiązującym planem lekcji. Dla uczniów dojeżdżających do szkoły obowiązują te same godziny dowozu. Pierwsze półrocze roku szkolnego 2020/2021 kończy się 29 stycznia. Do tego dnia nauczyciele przedmiotów wystawią oceny półroczne .
Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ przygotowaliśmy wytyczne dla szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.
https://www.gov.pl/attachment/e26039c1-a337-4c02-bd7a-4cebf10c55fd
Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia (środa) do 31 grudnia (czwartek).
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Zajęcia lekcyjne rozpoczynamy 18 stycznia 2021 r. (poniedziałek).
Pierwsze półrocze kończy się 29 stycznia 2021 r.
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, mili i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt uczniowie naszej szkoły przygotowali wiersze i kolędę. Wszystkim życzymy otwartości na innych, zwykłego szczerego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, które spowodują przemianę w sercach innych i Was samych, bo zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Katechetka Ewa Kochańska
ZUZANNA PATER - "WŚRÓD NOCNEJ CISZY"
"BOŻE NARODZENIE" - KAMIL ZAKRZEWSKI
"CHOINKA" - ZUZANNA PATER
"KOLĘDNICY" - KAMIL ŚWINIARSKI
Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju to tradycyjna akcja przed Świętami Bożego Narodzenia. „Światło służby” to hasło tegorocznej akcji. 24 grudnia 2020 roku o godz. 7.15 uczniowie z Samorządu Szkolnego Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku pod opieką pani Doroty Zalewskiej podczas mszy świętej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju z Komendy Hufca w Lidzbarku do Kościoła Parafialnego w Wąpiersku. Jako symbol ciepła, miłości, pokoju oraz nadziei gościło one nie tylko na wigilijnych stołach ale również w naszych sercach. Przekazując Betlejemskie Światło Pokoju Przewodniczący Samorządu Szkolnego złożył również życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku od całej społeczności szkolnej.