28 marca 2019 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbył się Szkolny Konkursu Recytatorski w kategorii klas: „0”, II, IV-VI i VII-VIII. Organizatorami konkursu były panie Dorota Zalewska, Magdalena Nawrocka i Maria Gutowska.
Celem konkursu było:
• rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci,
• doskonalenie umiejętności recytatorskich,
• rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci,
• upowszechnianie kultury języka.
• zapoznanie się z twórczością różnych polskich autorów,
• prezentacja umiejętności uczniów.
Reprezentantów konkursu wyłoniły wcześniejsze eliminacje klasowe, za które odpowiedzialni byli wychowawcy klas. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców: w kategorii klasy „0”
I miejsce – Anastazja Kalisz
II miejsce – Nina Murawska
III miejsce – Wiktoria Kuczyńska
Wyróżnienie – Aleksandra Karda i Marchlewicz Artur
w kategorii klas II
I miejsce – Kamil Igelski
II miejsce – Alicja Karda
III miejsce – Lena Chojnacka
Wyróżnienie – Rafał Jarzębski i Vincent Marchlewicz
w kategorii klas IV-VI
I miejsce – Marlena Granica
II miejsce – Zuzanna Pater
III miejsce – Małgorzata Czuba
Wyróżnienie –Nikola Rolka i Weronika Lange
w kategorii klas VII-VIII
I miejsce – Natalia Kozłowska
II miejsce – Jakub Iwan
III miejsce – Alicja Napiórkowska
Wyróżnienie – Wiktoria Świniarska
Dyrektor szkoły pan Piotr Kościński pogratulował zwycięzcom i uczestnikom konkursu oraz podziękował organizatorom za jego przygotowanie. Laureatom życzył dalszych sukcesów w Konkursach Recytatorskich na kolejnych etapach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i drobne upominki, które pozyskali organizatorzy konkursu.
29 marca 2019 roku dzieci z oddziału przedszkolnego z Panią Anetą Drankowską oraz uczniowie klasy II z Panią Danutą Kordalską, Pani Martyna Murawska – Przewodnicząca Rady Rodziców, Pan Piotr Kościński – dyrektor szkoły oraz Pan Wiesław Gardocki – emerytowany mjr Wojska Polskiego, a obecnie nauczyciel naszej szkoły udali się na wycieczkę do 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego. To był Dzień Otwartych Koszar pod hasłem „Wiosna z mundurem”. Nasi uczniowie mieli możliwość:
Na placu musztry były wystawione samochody wojskowe zaopatrzone w odpowiednie urządzenia do wykonywania skażeń chemicznych oraz samochód warsztat, który służy do wykonywania napraw. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się BRDM – opancerzony samochód rozpoznawczy, przydatny do poruszania się w każdym terenie. Może pokonywać rowy i nasypy, a także poruszać się w wodzie. Żołnierze zawodowi pomagali naszym uczniom, aby mogli zobaczyć wnętrze tych pojazdów. Wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu. W drodze powrotnej do naszej szkoły zatrzymaliśmy się na obiedzie w restauracji „Nad Brynicą” w Bartniczce. Na ręce Dowódcy Pana Pułkownika Andrzeja Żmudy przygotowane wcześniej podziękowanie złożyli: Pani Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” – Dorota Zalewska i Dyrektor szkoły Pan Piotr Kościński. Gorąco i serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Społeczno-Oświatowemu „Przyszłość” za umożliwienie nam pobytu w jednostce wojskowej podczas wycieczki ufundowanej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dnia 26 marca 2019r. uczniowie kl. IV-VIII udali się na wycieczkę autokarową do Grudziądza. Dzięki hojności Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość”, które sfinansowało cały wyjazd dzieci, uczniowie mogli zwiedzić Jednostkę Wojskową – Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu oraz podziwiać Cytadelę. W trakcie wyprawy uczniowie naszej szkoły mogli wirtualnie rozłożyć na części silnik wozu pancernego, zobaczyć budowę i wyposażenie czołgów, maszyn bojowych. Mogli zasiąść za sterami Rosomaka i innych wozów bojowych. Podziwiali też inne wyposażenie naszego wojska. Wszystko to dzięki uprzejmości oficerów Wojska Polskiego oraz pana majora (na emeryturze) Wiesława Gardockiego, który od września zasilił grono pedagogiczne naszej szkoły. Po kilkugodzinnym pobycie w Centrum Logistyki, uczestnicy wycieczki pod czujnym okiem pani Prezes Doroty Zalewskiej i w obecności opiekunów kl. IV-VIII udali się do Twierdzy Grudziądz, by tam słuchając przewodnika pana majora (też na emeryturze), mogli zwiedzić Cytadelę Grudziądz wraz z jej bogatą historią i zapleczem. Młodzież przeżyła dzielnie pokonując wielometrowe tunele Cytadeli pełne niespodzianek i nietoperzy. Cała wycieczka to wielkie przeżycie i bogate doświadczenie nie tylko dla uczniów, ale i też dla opiekunów, którzy wiernie towarzyszyli dzieciom w ich ekstremalnych wyczynach. Na koniec eskapady na każdego uczestnika wycieczki czekała pyszna grochówka z „wkładką”. Na ręce płk Mariusza Kaliszuka zostało złożone podziękowanie przez Prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyszłość” Panią Dorotę Zalewską oraz Skarbnika Panią Ewę Rolkę. To była ekscytujące wydarzenie dla wszystkich. Sponsorom gorąco i serdecznie dziękujemy za tak wspaniałą wycieczkę ufundowaną z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
14 marca 2019r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku odbyły się pokazy sokolnicze. Było to spotkanie z lekarzem weterynarii Panem Mateuszem Kowalke, który obok pokazów sokolniczych, na co dzień zajmuje się hodowlą sokoła wędrownego. Głównymi bohaterami spotkania były ptaki: puchacz śnieżny, jastrząb harrisa, sokoły: wędrowny i raróg oraz sowa płomykówka. Pan doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadał o budowie, życiu i pracy z tymi ptakami. Było to bardzo interesujące, ponieważ z bliska mogliśmy zobaczyć ptaki, które w naturalnych warunkach nigdy nie pozwoliłyby podejść do siebie tak blisko. Dowiedzieliśmy się również, jak sokolnicy przygotowują ptaki do pracy. Zobaczyliśmy pokaz treningu ptaków, podziwialiśmy ich lot i precyzję, z jaką pokonują przeszkody, łapią kawałki mięsa i lądują na dłoni swojego opiekuna. Spotkanie z żywymi ptakami to bardzo ciekawa lekcja przyrody.
Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku informuje, że trwają zapisy dzieci 4-letnich (2015), 5-letnich (2014) i 6-letnich (2013) do oddziału przedszkolnego oraz do klasy pierwszej dzieci 6-letnich (2013) i 7-letnich (2012) przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku na rok szkolny 2019/2020.
Rodzice lub prawni opiekunowie dokonują zapisu dziecka w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00 do 17 maja 2019 r.
Proszę zabrać ze sobą metrykę urodzenia dziecka.
W sobotę 9. marca 2019r. na zaproszenie sołtysa Jelenia pani Justyny Karda-Błaszkowskiej, nasi uczniowie, przygotowani przez panie: Dorotę Zalewską i Magdalenę Nawrocką przedstawili program artystyczny z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość odbyła się na sali wiejskiej w Jeleniu. Swoje umiejętności zaprezentowali chłopcy z Jelenia, uczęszczający do naszej szkoły. Za swój występ artyści otrzymali gromkie brawa, podziękowania, wyrazy uznania, słodkie upominki oraz zaproszenie do stołu, by móc wspólnie dalej świętować. Była to niesamowita uroczystość, która dostarczyła wielu przeżyć i wrażeń.
Zgodnie z tradycją Tłusty Czwartek obfitował w naszym przedszkolu w przepyszne wypieki. Przedszkolaki zabawiły się w cukierników i z pomocą mamy Wiktorii, Pani Ani przygotowały chruściki. Nasze pierwsze zadanie polegało na wałkowaniu przygotowanego ciasta. Paseczki powycinała Pani Ania. Drugie nasze zadanie to zawijanie kokardek. To wymagało zręcznych paluszków, ale daliśmy radę. Trzecie zadanie dla nas, to oczekiwanie, aż chruściki się usmażą. Oczywiście smażeniem zajęła się Pani Bożena w kuchni, bo rozgrzany olej może być niebezpieczny. Mogą to robić tylko dorośli! Czwarte nasze zadanie, to próbowanie gotowych chruścików.
Były pyszne. Mniam!
Zajęcia te pozwoliły dzieciom na zdobycie nowych umiejętności kulinarnych i manualnych.
Miłym wydarzeniem w Wąpiersku był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet. 1. marca 2019r. o godz. 19.00 na zaproszenie sołtysów z Wąpierska i Kotów, przybyło wiele kobiet z Wąpierska i okolic. Aby umilić to święto wszystkim paniom, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wąpiersku pod czujnym okiem pani: Anety Drankowskiej i Danuty Kordalskiej przygotowali piękny program artystyczny. Na scenie mogliśmy podziwiać przedszkolaków ze wspaniałymi recytacjami, klasę II tańczącą i uśmiechniętą oraz chór szkolny z przepięknymi piosenkami o kobietach. Całość uzupełniła ciekawa dekoracja przygotowana przez panie nauczycielki z NSP w Wąpiersku. Po zakończonym występie dzieci oraz panie otrzymały od wszystkich gości, łącznie z panem Burmistrzem, wiele braw, a od pana Sołtysa i Rady Sołeckiej słodycze oraz soczki. To było wielkie przeżycie dla przedszkolaków i uczniów, którzy wprowadzili wszystkich w dobry humor.
14. lutego 2019r. o godz. 10.00 w naszej szkole odbyły się tradycyjne walentynki, podczas których przewodniczący klas rozdawali pocztę walentynkową. Nastepnie dyrektor szkoły pan Piotr Kościński ogłosił wyniki konkusu na najładniejszą kartkę walentynkową. Konkurs zorganizowały panie: Aneta Drankowska i Wiesława Tamiła. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy:
Ponadto 22. lutego 2019r. od godz. 16.30 do 19.30 odbyła się dyskoteka walentynkowa dla klas IV-VIII, którą zorganizował samorząd szkolny. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Dorota Zalewska (opiekn samorządu uczniowskiego) oraz Magdalena Nawrocka i Beata Kościńska. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by spędzić kilka kolejnych godzin. Czas upłynął szybko przy dźwiękch skocznej muzyk i o godzinie 19.30 wszyscy wrócili do domów.
19 lutego 2019 r. z okazji niedawno obchodzonych Walentynek wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem panią Barbarą Klimowską-Lewandowską oraz członkowie chóru szkolnego pod kierunkiem pani Danuty Kordalskiej odwiedzili seniorów w Dziennym Domu „Senior Wigor” w Lidzbarku. Na wstępie, pan Dyrektor Piotr Kościński zapowiedział występy artystów. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie podczas deklamowania wierszy o tematyce miłosnej. Pięknie przygotowane na tę okazję stroje dodawały uroku całemu przedstawieniu. Nasi Seniorzy mieli również okazję wysłuchać kilku znanych piosenek o miłości. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali popularną piosenkę „Gdzie strumyk płynie z wolna”. Obdarowani cukierkami i we wspaniałych, rozśpiewanych nastrojach uczniowie opuścili Dom „Senior Wigor”. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują za wspaniałe przyjęcie i słodkości. Cieszą się również, że występ się podobał i na pewno skorzystają z zaproszenia na kolejne miłe spotkanie.
Właśnie zakończyła się kolejna akcja charytatywna Szkolnego Klubu Wolontariatu po hasłem "Misyjny opatrunek". Jest to akcja zapoczątkowana przez Referat Misyjny z Pieniężna, której celem jest pomoc szpitalom i placówkom medycznym w krajach misyjnych. Ze względu na ograniczoną ilość środków finansowych w szpitalach prowadzonych przez misjonarki i misjonarzy w ubogich krajach Afryki i Azji, brakuje najbardziej podstawowych materiałów medycznych. Chcąc wesprzeć tę ideę podczas akcji zbieraliśmy opaski elastyczne, bandaże, plastry oraz inne materiały niezbędne w każdym szpitalu. Wszystkie zebrane przez nas materiały zostaną wysłane na adres Referatu Misyjnego z Pieniężna.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak pięknie Wisława Szymborska opowiada o jednej z ważniejszych wartości w naszym życiu. Książki powinien czytać każdy. Książki uczą, rozbawiają, motywują, pochłaniają, relaksują, przenoszą nas do wspaniałych, odległych miejsc naszej wyobraźni. Dlatego, tak ważne zadanie, jakim jest czytanie najmłodszym, realizują nasi wspaniali wolontariusze. W ramach akcji „Czytamy bajki przedszkolakom” chętni uczniowie czytają wybrane bajki młodszym kolegom z oddziału przedszkolnego. W ten sposób zachęcają dzieci do przeżywania wspólnych przygód wraz z bohaterami książek oraz sięgania po nie w wolnym czasie.
Nie tylko dorośli obchodzą walentynki. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkołach jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W tygodniu poprzedzającym walentynki uczniowie, którzy chcą wyrazić uczucia swoim sympatiom wrzucają kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio roznoszą kartki adresatom podczas zabawy walentynkowej.
Babcia i dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.
18. stycznia o godz. 11.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na wstępie pan dyrektor Piotr Kościński przywitał ciepłymi słowami wszystkich gości i złożył najpiękniejsze życzenia kochanym dziadkom. Dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem wychowawcy pani Anety Drankowskiej przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze, piosenki, a nawet pokaz taneczny w wykonaniu dzieci. Wspaniała publiczność gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki. Gościnnie wystąpiły także uczennice: z kl. V Weronika Lange oraz Karolina Karda i z kl. VI Zuzanna Pater, które zaśpiewały piosenki. Ostatnią niespodzianką dla naszych gości był wspólny taniec, podczas, którego wnuki wręczyły czerwone róże wykonane z bibuły. Słodki poczęstunek, w którego przygotowaniu pomagali rodzie przebiegał w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.
Dorośli narzekają, a dzieci cieszą się z zimy. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy w naszym przedszkolnym ogrodzie. Zabawy dla dzieci na powietrzu niosą dla ich zdrowia wiele korzyści - wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Świetną zabawą było tropienie śladów, które są widoczne na śniegu, bitwa na śnieżki czy robienie śniegowych orzełków. Pogoda była trochę mrożna, ale nikomu to nie przeszkadzało. Dla dzieci była to ogromna frajda, a te beztroskie chwile zostaną w pamięci na długi czas.
13 stycznia 2019 roku Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku po raz kolejny włączyła się w akcję 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbieraliśmy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Akcję zorganizowała pani Dorota Zalewska. 38 wolontariuszy przeprowadziło kwestę do puszek na terenach wsi: Wąpiersk, Jeleń i Koty. Pieniądze przekazano i policzono w sztabie 909 WOŚP w Lidzbarku. Łącznie zebrano 1725,80 zł: wieś Wąpiersk - 438,81 zł, wieś Jeleń - 682,49 zł, wieś Koty - 604,50 zł. Wolontariuszami byli uczniowie szkoły w Wąpiersku, oraz pan Wiesław Kraszewski sołtys wsi Koty. Jak co roku Dyrektor Szkoły pan Piotr Kościński obdarował wolontariuszy słodyczami. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację 27 Finału WOŚP.
Choinka noworoczna w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wąpiersku jest na stałe wpisana do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych. W tym roku odbyła się 12 stycznia. Rozpoczęła się o godz. 1430 w świetlicy wiejskiej, która w tym dniu była pięknie udekorowana. O wystrój zadbały panie: A. Drankowska, D. Kordalska, D. Zalewska i W. Tamiła, które także przygotowały piękne występy swoich uczniów – kl. 0, II, IV i V. Do świetlicy wiejskiej licznie przybyli rodzice, dziadkowie, babcie oraz inni goście. W tym roku do zabawy przygrywał dzieciom pan Krzysztof Gmyr. Wszędzie było słychać śmiech i widać było radość dzieci, które wyglądały kolorowo i bajkowo. Całą uroczystość rozpoczął pan dyrektor Piotr Kościński, który życzył wszystkim wielu wrażeń i zaintonował kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Do życzeń dołączyła się przewodnicząca rady rodziców pani Martyna Murawska. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili ciekawy i wesoły program artystyczny. Po części artystycznej pan dyrektor podziękował wszystkim tym, którzy sprawili, że występ dzieci bardzo się wszystkim podobał. Wtedy zjawił się św. Mikołaj z prezentami dla dzieci. Na ich twarzach można było zobaczyć uśmiech i radość. Mikołajowi pomagały mamy z rady rodziców. Po części artystycznej i rozdaniu prezentów rozpoczęła się zabawa taneczna dla dzieci. Rodzice przygotowali pyszne rogaliki, frytki, zapiekanki i napoje. Tu czuwały mamy z rady rodziców. W trakcie zabawy wystąpił pan dyrektor, który złożył na ręce pani przewodniczącej – Martyny Murawskiej szczere, gorące podziękowania za pomoc i zaangażowanie, a panu Krzysztofowi Gmyrowi za gorące rytmy. Choinka noworoczna zakończyła się o 19.30. Dzieci, nauczyciele i organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym gościom, a szczególnie babciom i dziadkom, którzy także usłyszeli dla siebie wierszyki i piosenki, rodzicom, którzy byli sponsorami paczek ze słodyczami, a także św. Mikołajowi, który obiecał przyjść tu znów za rok.
Jak mówi przysłowie „dla chcącego nic trudnego”. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu po raz kolejny udowodnili, że potrafią zorganizować się i zebrać dary dla potrzebujących. Członkowie Cars Team Warmia-Mazury z Lidzbarka, w składzie Judyta Świątkowska, Dawid Śliwiński oraz Piotr Kitewski , odwiedzili naszą szkołę 10 stycznia, aby odebrać dary na aukcję charytatywną. Maskotki, kolorowanki oraz wile innych artykułów piśmienniczych zostanie przekazanych dla chorych dzieci z Gdańskiego oddziału Hematologii oraz Pomorskiego Hospicjum.
Przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju to tradycyjna akcja przed Świętami Bożego Narodzenia. 24. grudnia 2018 roku o godz. 7.15 uczniowie z Samorządu Szkolnego Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wąpiersku pod opieką pani Doroty Zalewskiej podczas mszy świętej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju z Komendy Hufca w Lidzbarku do Kościoła Parafialnego w Wąpiersku. Jako symbol ciepła, miłości, pokoju oraz nadziei. Gościło one nie tylko na wigilijnych stołach ale również w naszych sercach.